Český svaz ochránců přírody Valašské Meziříčí

09.08.2020 21:11

Tabule u stezek ničí vandalové, padající stromy i slunce Opravu a údržbu informačních tabulí podél naučných stezek na území Vsetína provádějí ochránci přírody z Valašského Meziříčí, kteří je před lety sami instalovali. Práci si u nich objednala zdejší radnice. „Zaměřili jsme se na naučné stezky Okolím Vsetína, Tomáše Bati, částečně i Tesák,“ upřesňuje ekolog Milan Orálek. Informační tabule ničí nejčastěji vandalové. Někdy je ale poškozují stromy padající při lesní těžbě a sluneční paprsky, jejichž působením písmo i fotografie časem vyblednou. „Některé tabule bylo nutné kompletně vyměnit, u jiných stačila drobná oprava nebo nový nátěr. Pouze u sídliště v chráněném území Vršky-Díly jsme opakovaně rozbíjené tabule nahradili menšími cedulkami s QR kódy, aby si zájemci mohli potřebné informace zjistit na chytrém telefonu,“ vysvětluje Orálek. Naproti tomu na Naučné stezce Tomáše Bati ochránci přírody v minulosti několik tabulí přidali. „Její trasa vede od Zbrojovky údolím potoku Červenka na Vsacký Cáb. Nabízí příjemnou procházku i rodinám s dětmi. Proto jsme v delším úseku bez značení rozmístili tři interaktivní tabule s otočnými obrázky výtvarníka a přírodovědce Ludvíka Kunce, které formou kvízu představí lidem naše rostliny a živočichy,“ líčí ochránce přírody. Valašskomeziříčští ochránci přírody od revoluce vybudovali okolo 40 naučných stezek. Procházet se po nich mohou turisté na Valašsku, Hané i Ostravsku. „Některé zanikly nebo chátrají, protože při změně majitelů pozemků je nový vlastník nepřevzal,“ vysvětluje Orálek. Za nejpestřejší naučnou stezku na Valašsku považuje Vařákovy paseky z Horní Lidče do Lidečka. „Její krásu umocňují Čertovy skály, na jaře kvetoucí šafrány, v Lačnově pomník Josefa Valčíka, jenž se podílel na atentátu na Heydricha, a samotné Vařákovy paseky, na sklonku války vypálené nacisty,“ popisuje ekolog, jehož nejbližším cílem je propojit soustavu okolních naučných stezek procházejících místy válečných tragédií se Vsetínem. Tabule u stezek ničí vandalové, padající stromy i slunce

Tabule u stezek ničí vandalové, padající stromy i slunce

Opravu a údržbu informačních tabulí podél naučných stezek na území Vsetína provádí ochránci přírody z Valašského Meziříčí, kteří je před lety sami instalovali. Práci si u nich objednala zdejší radnice. „Zaměřili jsme se na naučné stezky Okolím Vsetína, Tomáše Bati, částečně i Tesák,“ upřesňuje ekolog Milan Orálek. Informační tabule ničí nejčastěji vandalové. Někdy je však poškozují stromy padající při lesní těžbě i sluneční paprsky, jejichž působením písmo i fotografie časem vyblednou. „Některé tabule bylo nutné kompletně vyměnit, u jiných stačila drobná oprava nebo nový nátěr. Pouze u sídliště v chráněném území Vršky-Díly jsme opakovaně rozbíjené tabule nahradili menšími cedulkami s QR kódy, aby si zájemci mohli potřebné informace zjistit na chytrém telefonu,“ vysvětluje Milan Orálek. 

Naproti tomu na Naučné stezce Tomáše Bati ochránci přírody v minulosti několik tabulí přidali. „Její trasa vede od Zbrojovky údolím potoku Červenka na Vsacký Cáb. Nabízí příjemnou procházku i rodinám s dětmi. Proto jsme v delším úseku bez značení rozmístili tři interaktivní tabule s otočnými obrázky výtvarníka a přírodovědce Ludvíka Kunce, které formou kvízu představí lidem naše rostliny a živočichy,“ líčí ochránce přírody. Valašskomeziříčští ochránci přírody od revoluce vybudovali okolo 40 naučných stezek. Procházet se po nich mohou turisté na Valašsku, Hané i Ostravsku. „Některé zanikly nebo chátrají, protože při změně majitelů pozemků je nový vlastník nepřevzal,“ vysvětluje Orálek. Za nejpestřejší naučnou stezku na Valašsku považuje Vařákovy paseky z Horní Lidče do Lidečka. „Její krásu umocňují Čertovy skály, na jaře kvetoucí šafrány, v Lačnově pomník Josefa Valčíka, jenž se podílel na atentátu na Heydricha, a samotné Vařákovy paseky, na sklonku války vypálené nacisty,“ popisuje ekolog, jehož nejbližším cílem je propojit soustavu okolních naučných stezek procházejících místy válečných tragédií se Vsetínem.

naučných stezek procházejících místy válečných tragédií se Vsetínem. Tabule u stezek ničí vandalové, padající stromy i slunceTabule u stezek ničí vandalové, padající stromy i slunceTabule u stezek ničí vandalové, padající stromy i slunceHráze vodních tůní, které tvoří součást Přírodní památky Rákosina ve Stříteži nad Bečvou, dnes ručně pokosili valašskomeziříčští ochránci přírody. „Zdejší ruderální porost musíme dvakrát za rok poséct, aby břehy příliš nezarostly,“ vysvětluje ekolog Milan Orálek.
Na zhruba dvou hektarech se tady rozlévá sedm obnovených vodních ploch, které se staly domovem několika druhů vážek, obojživelníků a plazů. Jako přirozené úkryty jim slouží také hromady ořezaných suchých větví a posečené trávy.
Rákosina je jediné místo, kde ochránci přírody v rámci česko-slovenského projektu na záchranu mokřadů kosí trávu. „Ostatních 19 tůní na našem území má jiný charakter, sečení tam není zapotřebí,“ dodává Orálek.
Jak se daří vracet do tůní a jejich okolí život, ukáže letos na podzim hydrobiologický průzkum. Naplňování hlavního cíle projektu – udržet vodu v naší vysychající krajině – je ale patrné už nyní. „I když vody v našich tůních vlivem vysychání ubylo, žádná zatím nevyschla. To je proti minulým létům úspěch,“ potvrzuje ochránkyně přírody Yveta Pončíková.

Zpět

Kontakt

Občanské sdružení ochránců přírody Valašské Meziříčí
Zašovská 784
Valašské Meziříčí 757 01

Mgr. Miroslava Šuláková - předsedkyně
Milan Orálek - jednatel
(tel: 602 735 425)

© 2015-2024 OSOP Valašské Meziříčí. Všechna práva vyhrazena.

Tvorba webových stránek zdarma Webnode